EDUKACIJOM DO SIGURNOSTI DJECE NA INTERNETU

16 Decembra, 2022 0 comments SMTS Categories Uncategorized

Internet je ocekivano usao u sve dijelove nosih zivota i svi jos uvijek odusevljeno skidamo nove aplikacije, snimamo video i prenosimo nose licnosti u onlajn svijet. Sve bi to bilo u redu da se nije zaboravila jedna stvar. Djeca.
Njihova mogucnost usvajanja novog i savladavanja interneta je nestvarno velika. U to smo se svi uvjerili do sada. Međutim, evidentno je da se te digitalne vjestine razvijaju mnogo brze od onih drustvenih, nedigitalnih. Koje se otkrivaju u “dosadnom” stvarnom svijetu. :; U igri, u stvarnosti, u druzenju, u skoli, u porodici … Onlajn.
Upravo taj nesklad je potencijalni rizik za djecu na internetu, jer internet kao platforma u mnogim slucajevima ne razlikuje djecu od odraslih, a ruzne navike jednako kao one dobre, dosle su na internet sa nama. Nasilje na internetu, vrbovanje djece i kradža podataka, ucjene i obmana, opasni trendovi i prevare … Sve je veci broj zrtava ovih opasnosti i rizika na internetu, pogotovo medu djecom.
To je ujedno i problem, ali i uzrok nastanka ove kampanje za povecanje sigurnosti na internetu kroz edukaciju.
“Webobran – Edukacijom do sigurnosti djece na internetu” je kampanja Regulatorne agencije za komunikacije u okviru projekta “Zastita djece na internetu u sistemima korisnika dozvola Regulatorne agencije za komunikacije”.
Više informacija pogledajte na web stranici: https://medijskapismenost.ba/